Co vše je potřeba si promyslet při plánování kuchyně
Možná už tušíte, jaké barvy by měly vládnout vaší nové kuchyni, a máte mnoho nápadů, které by vám usnadnily každodenní rutinu. Hlavou se vám však nejspíš honí také řada otázek – ty vám pomohou zodpovědět specialisté v našich kuchyňských studiích. Doporučujeme si s nimi předem domluvit schůzku prostřednictvím následujícího odkazu a na ni s sebou přinést pečlivě změřené rozměry místnosti. Hodit se budou také fotografie a podrobnější informace o dispozicích místnosti včetně rozmístění oken, dveří nebo případných výstupcích, výklencích či o inženýrských sítích – přípojkách vody, elektřiny, plynu a topných tělesech, zkrátka o všem, na co musí být při plánování brán zřetel.
- Pro začátek byste měli vědět, že celkový design kuchyně tvoří čelní strana + korpus + pracovní deska + sokl + úchytky + dřez + dřezová baterie + libovolné doplňky. Vybírat můžete ze stovek nejrůznějších variant, vzájemně je kombinovat a vytvořit si tak originální kuchyň přesně podle svých snů! Služba 3D plánování vám usnadní výběr a na jejím konci budete mít konkrétní představu o kuchyni ve vašich prostorách.
- Barevné a materiálové provedení předních stran a korpusů, u nichž lze vybírat z více než tisíc různých druhů. Vzorky si můžete prohlédnout v našich kuchyňských studiích.
- Rozmístění skříněk, které mohou mít různé prostorové uspořádání: lineární (rovné), paralelní (dvoustranné), rohové (tvar L nebo U), ostrůvkové, nebo poloostrůvkové (tvar G).
- Vnitřní vybavení – všechny technické možnosti si můžete vyzkoušet v naší kóji neboli předváděcím prostoru, kde jsou vám k dispozici veškerá technická řešení.
- Provedení pracovní desky, typy úchytů a další doplňky, jako jsou např. dřezy, dřezové baterie, drtiče odpadu apod. Širokou nabídku zahrnující více než stovky různých typů produktů si můžete prohlédnout v našich kuchyňských studiích.
- Výběr kuchyňských spotřebičů, pro něž nemusíte chodit jinam! U nás si vyberete z celé řady značkových elektrospotřebičů.
Jak správně uložit nádobí nebo jaké čistící prostředky v kuchyni zvolit? Naši odborníci poradí s vychytávkami, díky kterým bude práce v kuchyni hračkou.
Vhodné světlo je alfou a omegou pro práci v kuchyni. Pokud vám běžné kuchyňské osvětlení neposkytuje jeho dostatek, vsaďte na praktická světla, která umístíte zespodu horních skříněk. Výběr je opravdu široký. Klasické lišty na elektřinu jednoduše nainstalujete a během chvilky můžete využívat. LED zdroje pak vedle ideálního svícení navíc šetří i vaši peněženku, protože jsou úsporné. A jeden tip na závěr – světla umístěte co nejvíce nad střed pracovní plochy, jen tak bude vaše nové osvětlení nejefektivnější.
Tradiční dvířka horních skříněk jsou pomalu na ústupu, a to z mnoha různých důvodů – od praktičnosti až po možnosti nových technologií. Jednou z nich je stále oblíbenější lomený výklop vrchních dvířek směrem nahoru. Nejenže tento systém šetří místo v kuchyni, velice snadno se ovládá, ale zároveň zabraňuje v kuchyni možným zraněním při nepozornosti. Ideální je také pro řešení skříněk s většími rozměry, u kterých jsou klasická dvířka kvůli rozměru nepraktická.
Tam, kde vám to vyhovuje nejvíce! Existuje řada pouček, že klasické keramické nádobí, které se používá nejčastěji, by mělo být ve výšce očí. Hrnce, pánve a kastroly naopak máte ukládat do skříněk spodních, kde je dostatek prostoru a vydrží obvykle vyšší zátěž. Pravdou ale je, že horní skříňky v kvalitní kuchyni udrží i litinové nádobí. Zorganizujte si tedy kuchyň tak, abyste měli po ruce a pracovalo se vám v ní co nejlépe. Jednu praktickou vychytávku ale máme – organizéry, příborníky, stojany nebo další vnitřní vybavení šuplíků a skříněk je skvělý pomocník, jak v kuchyni udržet pořádek!
Úložných prostor není nikdy dost a i tady platí známé pořekadlo, že s jídlem roste chuť. Čím víc úložného prostoru máte, tím víc ho také potřebujete. V rohových kuchyních můžete využít i ten nejzazší růžek tím, že sáhnete po výsuvném ledvinkovém systému. Jeho vysoká nosnost zajistí možnost uložení i pro těžké hrnce, navíc se s ním snadno manipuluje a jeho instalace je velice jednoduchá.
Úklid kuchyňské desky je každodenní záležitostí – vystačíte si s měkkým hadříkem a běžným saponátem. Co ale úchytky, dvířka a vnitřní prostory? Kdy jste jim naposledy věnovali pozornost? Pokud se pouštíte do generálního kuchyňského úklidu, začněte tím, že vyndáte ze skříněk vše, co je tady uložené a odshora je postupně vyčistíte. Potom ošetřete dvířka a úchytky – pozor, volte takové čistící prostředky, které jsou určené na váš materiál, ale i povrchovou úpravu. Potom dočistěte úchytky a také všechny elektrospotřebiče. A na závěr, jako každý den, čeká už jen kuchyňská linka!