ASKO kuchyně
ASKO Kuchyně | Jak plánovat

JAK PLÁNOVAT KUCHYŇ

Co vše je potřeba si promyslet při plánování kuchyně

Možná už tušíte, jaké barvy by měly vládnout vaší nové kuchyni, a máte mnoho nápadů, které by vám usnadnily každodenní rutinu. Hlavou se vám však nejspíš honí také řada otázek – ty vám pomohou zodpovědět specialisté v našich kuchyňských studiích. Doporučujeme si s nimi předem domluvit schůzku prostřednictvím následujícího odkazu a na ni s sebou přinést pečlivě změřené rozměry místnosti. Hodit se budou také fotografie a podrobnější informace o dispozicích místnosti včetně rozmístění oken, dveří nebo případných výstupcích, výklencích či o inženýrských sítích – přípojkách vody, elektřiny, plynu a topných tělesech, zkrátka o všem, na co musí být při plánování brán zřetel.

Poraďte se s našimi prodejci kuchyní, kteří vám pomůžou krůček po krůčku k vaší vysněné kuchyni.

NAVŠTIVTE NÁS V JEDNOM Z NAŠICH 14 KUCHYŇSKÝCH STUDIÍ
DOMLUVIT SCHŮZKU ZDE
NAPLÁNUJTE SVOU NOVOU KUCHYNI ONLINE Z POHODLÍ DOMOVA
ZJISTIT VÍCE

Co všechno byste tedy měli při plánování kuchyně promyslet?

- Pro začátek byste měli vědět, že celkový design kuchyně tvoří čelní strana + korpus + pracovní deska + sokl + úchytky + dřez + dřezová baterie + libovolné doplňky. Vybírat můžete ze stovek nejrůznějších variant, vzájemně je kombinovat a vytvořit si tak originální kuchyň přesně podle svých snů! Služba 3D plánování vám usnadní výběr a na jejím konci budete mít konkrétní představu o kuchyni ve vašich prostorách.

Na co se během plánování zaměřit:

- Barevné a materiálové provedení předních stran a korpusů, u nichž lze vybírat z více než tisíc různých druhů. Vzorky si můžete prohlédnout v našich kuchyňských studiích.

- Rozmístění skříněk, které mohou mít různé prostorové uspořádání: lineární (rovné), paralelní (dvoustranné), rohové (tvar L nebo U), ostrůvkové, nebo poloostrůvkové (tvar G).

- Vnitřní vybavení – všechny technické možnosti si můžete vyzkoušet v naší kóji neboli předváděcím prostoru, kde jsou vám k dispozici veškerá technická řešení.

- Provedení pracovní desky, typy úchytů a další doplňky, jako jsou např. dřezy, dřezové baterie, drtiče odpadu apod. Širokou nabídku zahrnující více než stovky různých typů produktů si můžete prohlédnout v našich kuchyňských studiích.

- Výběr kuchyňských spotřebičů, pro něž nemusíte chodit jinam! U nás si vyberete z celé řady značkových elektrospotřebičů.

Kuchyňské tipy od našich profesionálů

Jak správně uložit nádobí nebo jaké čistící prostředky v kuchyni zvolit? Naši odborníci poradí s vychytávkami, díky kterým bude práce v kuchyni hračkou.

Využijte horní skříňky pro umístění osvětlení

Vhodné světlo je alfou a omegou pro práci v kuchyni. Pokud vám běžné kuchyňské osvětlení neposkytuje jeho dostatek, vsaďte na praktická světla, která umístíte zespodu horních skříněk. Výběr je opravdu široký. Klasické lišty na elektřinu jednoduše nainstalujete a během chvilky můžete využívat. LED zdroje pak vedle ideálního svícení navíc šetří i vaši peněženku, protože jsou úsporné. A jeden tip na závěr – světla umístěte co nejvíce nad střed pracovní plochy, jen tak bude vaše nové osvětlení nejefektivnější.

Praktický lomený výklop vrchních skříněk pro vaši bezpečnost i snadné ovládání

Tradiční dvířka horních skříněk jsou pomalu na ústupu, a to z mnoha různých důvodů – od praktičnosti až po možnosti nových technologií. Jednou z nich je stále oblíbenější lomený výklop vrchních dvířek směrem nahoru. Nejenže tento systém šetří místo v kuchyni, velice snadno se ovládá, ale zároveň zabraňuje v kuchyni možným zraněním při nepozornosti. Ideální je také pro řešení skříněk s většími rozměry, u kterých jsou klasická dvířka kvůli rozměru nepraktická.

Kam patří hrníčky a kam hrnce?

Tam, kde vám to vyhovuje nejvíce! Existuje řada pouček, že klasické keramické nádobí, které se používá nejčastěji, by mělo být ve výšce očí. Hrnce, pánve a kastroly naopak máte ukládat do skříněk spodních, kde je dostatek prostoru a vydrží obvykle vyšší zátěž. Pravdou ale je, že horní skříňky v kvalitní kuchyni udrží i litinové nádobí. Zorganizujte si tedy kuchyň tak, abyste měli po ruce a pracovalo se vám v ní co nejlépe. Jednu praktickou vychytávku ale máme – organizéry, příborníky, stojany nebo další vnitřní vybavení šuplíků a skříněk je skvělý pomocník, jak v kuchyni udržet pořádek!

Rohová kuchyň nabídne díky praktickým ledvinkám ještě více úložného prostoru

Úložných prostor není nikdy dost a i tady platí známé pořekadlo, že s jídlem roste chuť. Čím víc úložného prostoru máte, tím víc ho také potřebujete. V rohových kuchyních můžete využít i ten nejzazší růžek tím, že sáhnete po výsuvném ledvinkovém systému. Jeho vysoká nosnost zajistí možnost uložení i pro těžké hrnce, navíc se s ním snadno manipuluje a jeho instalace je velice jednoduchá.

Základem čistoty v kuchyni jsou dobře zvolené úklidové prostředky

Úklid kuchyňské desky je každodenní záležitostí – vystačíte si s měkkým hadříkem a běžným saponátem. Co ale úchytky, dvířka a vnitřní prostory? Kdy jste jim naposledy věnovali pozornost? Pokud se pouštíte do generálního kuchyňského úklidu, začněte tím, že vyndáte ze skříněk vše, co je tady uložené a odshora je postupně vyčistíte. Potom ošetřete dvířka a úchytky – pozor, volte takové čistící prostředky, které jsou určené na váš materiál, ale i povrchovou úpravu. Potom dočistěte úchytky a také všechny elektrospotřebiče. A na závěr, jako každý den, čeká už jen kuchyňská linka!